Maryborough Open Day

Past Events
2020 - Results - Photos
2019 - Results - Photos
2018 - Results - Photos

 

Open Day Records
Event Age Girls Boys
70m U6 13.27 D Giri Bendigo 2001 13.30 J Dark Stawell 2001
100m U6 19.33 D Swift 2001 18.81 J Dark Stawell 2001
Discus U6 14.28 A Benbow Werribee 2013 14.12 J Dark Stawell 2000
Shot Put U6 7.11 A Benbow Werribee 2013 7.03 L Clappaert Werribee 2014
Long Jump U6 2.81 L Vanderleest Bendigo 2002 2.56 M Higgs Bendigo 2004
R Burke St Arnaud 2010
70m U7 12.50 N Noble Werribee 2013 12.31 J Sawyer Horsham 2020
100m U7 17.75 E Birk Werribee 17.84 J Sawyer Horsham 2020
200m U7 36.90 T Higgs Bendigo 2001 37.14 J Sawyer Horsham 2020
Discus U7 15.86 A Benbow Werribee 2014 19.50 K Ettridge Corio 2007
Shot Put U7 6.88 A Benbow Werribee 2014 6.36 K Ettridge Corio 2007
Long Jump U7 2.73 L Vanderleest Bendigo 2003 2.91 D Morris Stawell 2002
70m U8 12.47 L Vanderleest Bendigo 2004 11.45 M Argall Maryborough 2003
100m U8 16.60 D Heap Shepparton 2005 16.02 M Argall Maryborough 2003
200m U8 34.87 K Gray Corio 2012 34.90 T Curran Ballarat 2001
60m hurdles U8 13.24 M Schodde Maryborough 2019 12.93 C Allen Melton 2020
Discus U8 25.95 A Benbow Werribee 2015 24.26 M Dickson Bacchus Marsh 2008
Shot Put U8 6.61 A Benbow Werribee 2015 6.93 P McKinley Werribee 2002
Long Jump U8 3.52 D Heap Shepparton 2005 3.34 T Curran Ballarat 2002
100m U9 16.28 D Hill Corio 2014 15.62 D Burns Corio 2007
200m U9 33.55 A Harriott Maryborough 2000 32.25 E Wilson Caulfield 2003
400m U9 01:19.28 L Vanderleest Bendigo 2005 01:13.00 A McKenzie Kyabram 2008
60m hurdles U9 12.33 L Austin Ballarat 2020 12.18 T Williams Maryborough 2018
1100m walk U9 06:37.13 A Peart Ballarat 2012 06:51.10 J Jones Bendigo 2006
Discus U9 23.07 C Owen-Smith Diamond Valley 2010 27.19 C Browne Bendigo 2007
Shot Put U9 7.44 B Hudson Brimbank 2015 9.49 E Clappaert Werribee 2014
Long Jump U9 3.49 I Simmons Stawell 2011 3.81 E Clappaert Werribee 2014
100m U10 14.90 T McKnight Castlemaine 2000 15.07 I Malamatinas Whittlesea City 2018
200m U10 31.36 T Scheirs Sandringham 2012 31.22 I Malamatinas Whittlesea City 2018
400m U10 01:14.06 T Scheirs Sandringham 2012 01:12.71 L Sullivan Bacchus Marsh 2005
800m U10 02:51.98 A Barlow Werribee 2010 02:46.74 L Sullivan Bacchus Marsh 2005
60m hurdles U10 12.81 C CONTRERAS-KANHALIKHAM Werribee 2020 12.81 R Rogers Bacchus Marsh 2019
1100m walk U10 05:59.34 B Utber Werribee 2012 05:57.02 J Jones Bendigo 2007
Discus U10 28.78 A Benbow Melton 2017 33.10 M Ropeti Melton 2020
Shot Put U10 8.82 A Benbow Melton 2017 9.63 M Ropeti Melton 2020
Long Jump U10 4.04 J Burns Corio 2007 4.22 I Malamatinas Whittlesea City 2018
100m U11 14.55 T McKnight Castlemaine 2001 14.90 J Spurrell Knox 2012
200m U11 30.70 T McKnight Castlemaine 2001 30.25 J Spurrell Knox 2012
400m U11 01:13.20 C Lang Caulfield 2006 01:09.18 A McKenzie Kyabram 2010
800m U11 02:52.50 R Evans Werribee 2013 02:42.36 L Shugg Bacchus Marsh 2010
1500m U11 05:54.59 D Utber Werribee 2011 05:26.90 L Shugg Bacchus Marsh 2010
80m hurdles U11 17.60 A Pellow Keilor 2020 14.28 N Ide Bacchus Marsh 2020
1100m walk U11 06:47.56 C MacDonell Maryborough 2020
Discus U11 28.40 T Rollo Corio 2003 32.56 J Ropeti Melton 2020
Shot Put U11 9.23 B McInnes Maryborough 2010 10.18 K Norton Bendigo 2020
Javelin U11 27.47 T Rollo Corio 2003 31.55 K Rollo Corio 2010
Long Jump U11 4.64 B Mallia Corio 2007 4.16 J Palfreyman Bendigo 2004
Triple Jump U11 9.14 J Burns Corio 2008 9.19 J Palfreyman Bendigo 2004
100m U12 14.13 A Ibbotson Knox 2003 13.69 J Pickthall St Arnaud 2003
200m U12 30.03 A Wallace-Arnold Bacchus Marsh 2007 27.94 J Pickthall St Arnaud 2003
400m U12 01:10.32 M Hindle Corio 2008 01:05.77 D Morris St Arnaud 2007
800m U12 02:48.96 A Buckland Ballarat 2019 02:37.84 L Sullivan Bacchus Marsh 2007
1500m U12 05:46.30 A Buckland Ballarat 2019 05:12.48 M Thompson Bacchus Marsh 2007
80m hurdles U12 16.79 A Buckland Ballarat 2019 17.07 O Britt Ballarat 2020
1500m walk U12 07:51.48 E Whiley Bendigo 2007 08:32.53 J Jones Bendigo 2009
Discus U12 37.07 M Ropeti Melton 2020 33.20 C Browne Bendigo 2010
Shot Put U12 12.77 M Ropeti Melton 2020 9.46 J Gavriliadis Werribee 2018
Javelin U12 33.34 T Rollo Corio 2004 37.73 J Palfreyman Bendigo 2005
Long Jump U12 4.49 C Smith Corio 2011 3.84 O Britt Ballarat 2020
Triple Jump U12 9.50 S Hutcheson Horsham 2006 9.58 T Scheirs Sandringham 2012
100m U13 13.58 K Caddick Ballarat 2012 12.35 L Aspinall Maryborough 2001
200m U13 28.29 K Caddick Ballarat 2012 26.20 M Bolton Swan Hill 2001
400m U13 01:07.35 S Cunningham Corio 2007 59.00 L Aspinall Maryborough 2001
800m U13 02:38.83 N Hall-Dekleva Ballarat 2012 02:30.99 M Thompson Bacchus Marsh 2008
1500m U13 05:23.63 N Hall-Dekleva Ballarat 2012 05:08.12 M Thompson Bacchus Marsh 2008
80m hurdles U13 16.00 J Richardson Maryborough 2014 13.47 D Morris Stawell 2008
1500m walk U13 07:48.08 J Peart Ballarat 2014 08:16.11 J Walker Corio 2009
Discus U13 43.37 A Benbow Melton 2020 43.17 J Gavriliadis Bendigo 2019
Shot Put U13 13.05 A Benbow Melton 2020 14.54 A Peska Werribee 2002
Javelin U13 34.74 T Rollo Corio 2005 38.45 J Palfreyman Bendigo 2006
Long Jump U13 4.40 K Caddick Ballarat 2012 4.90 H Carr Maryborough 2006
Triple Jump U13 9.68 K Caddick Ballarat 2012 10.00 H Carr Maryborough 2006
100m U14 13.38 A Bylsma Ballarat 2012 12.41 A Stewart Stawell 2003
200m U14 27.62 A Bylsma Ballarat 2012 25.23 A Stewart Stawell 2003
400m U14 01:03.08 S Cunningham Corio 2008 58.36 P Brown Horsham 2006
800m U14 02:41.60 B Mallia Corio 2006 02:26.55 M Thompson Bacchus Marsh 2009
1500m U14 05:33.68 K Dowie Maryborough 2013 04:42.97 L Shugg Bacchus Marsh 2013
80m hurdles U14 14.26 M Gavriliadis Bendigo 2018
1500m walk U14 07:44.22 J Palfreyman Bendigo 2004 07:17.88 J Walker Corio 2010
Discus U14 30.33 T Rollo Corio 2006 41.74 J Gavriliadis Bendigo 2020
Shot Put U14 9.95 T Rollo Corio 2006 14.95 J Gavriliadis Bendigo 2020
Javelin U14 30.72 J Bond Maryborough 2000 42.38 J Gavriliadis Bendigo 2020
Long Jump U14 4.65 A Bylsma Ballarat 2012 5.30 M Horan Bacchus Marsh 2013
Triple Jump U14 9.31 B Mallia Corio 2006 10.97 L Cain Maryborough 2012
100m U15 12.84 A Rice Ballarat 2012 12.09 M Haynes Snake Valley 2001
200m U15 28.40 M Hindle Corio 2011 25.30 M Haynes Snake Valley 2001
400m U15 01:03.69 B Mallia Corio 2007 55.97 K Ryan Stawell 2003
800m U15 02:41.74 B Mallia Corio 2007 02:17.99 M Thompson Bacchus Marsh 2010
1500m U15 05:38.45 K Dowie Maryborough 2014 04:41.96 M Thompson Bacchus Marsh 2010
90m hurdles U15 14.49 A Rice Ballarat 2012
100m hurdles U15 19.08 B Baldwin Swan Hill 2012
1500m walk U15 07:43.00 J Palfreyman Bendigo 2005 07:29.60 J Cole Corio 2001
Discus U15 31.96 S Eenjes Bendigo 2018 43.67 P Clayton Maryborough 2007
Shot Put U15 10.34 J Currell S/Malee 2002 12.87 J Wilson Stawell 2003
Javelin U15 29.54 S Gathercole Corio 2013 50.29 J Palfreyman Bendigo 2008
Long Jump U15 4.98 A Rice Ballarat 2012 5.29 J Palfreyman Bendigo 2008
Triple Jump U15 10.40 A Pitcher Corio 2001 10.59 J Palfreyman Bendigo 2008
100m U16 14.27 S Gathercole Corio 2013 12.08 L Cain Maryborough 2014
200m U16 29.09 S Gathercole Corio 2013 26.06 Z Bonney Waverley 2015
400m U16 01:07.99 A Miesen Bacchus Marsh 2011 01:03.11 B Poole Maryborough 2011
800m U16 02:31.82 A Miesen Bacchus Marsh 2011 02:30.14 B Poole Maryborough 2011
1500m U16 05:16.99 A Miesen Bacchus Marsh 2011 05:09.22 B Poole Maryborough 2011
90m hurdles U16 15.40 M Gavriliadis Bendigo 2020
100m hurdles U16 16.00 L Cain Maryborough 2014
1500m walk U16 08:59.41 E Dowie 2015
Discus U16 31.82 O Nigido-Scott South Melbourne 2020 45.86 Z Bonney Waverley 2015
Shot Put U16 11.29 O Nigido-Scott South Melbourne 2020 13.17 Z Bonney Waverley 2015
Javelin U16 28.68 T Newman Werribee 2014 36.96 K Griffiths Cohuna 2016
Long Jump U16 4.13 A Miesen Bacchus Marsh 2011 5.48 L Cain Maryborough 2014
Triple Jump U16 8.98 C Utber Werribee 2015 10.55 K Griffiths Cohuna 2016